بورس اوراق بهادار


برای دریافت کد بورسی از کارگزاری بانک رفاه کارگران، شما باید ابتدا در سامانه سجام ثبت نام و احراز هویت کنید. در این صورت، اطلاعات شما به صورت خودکار در فرم افتتاح حساب نشان داده می شود و شما فقط کافی است آن ها را تأیید کنید. در غیر این صورت، شما باید فرم افتتاح حساب را به طور کامل پر کنید.

پس از ثبت نام در کارگزاری بانک رفاه کارگران، شما می توانید از خدمات خرید و فروش سهام و خرید عرضه اولیه در بازار سرمایه استفاده کنید. این خدمات به شما امکان می دهد که در سرمایه گذاری های مختلف شرکت  کنید. برای این منظور، شما باید حتما در کارگزاری بورس خود ثبت نام کنید.

 

 

 

آنچه در این صفحه می‌خوانیم:

 

 

مزایای فعالیت در بورس اوراق بهادار

 

 

اوراق بهادار نوعی ابزار مالی

اوراق بهادار ابزارهایی مالی هستند که بر اساس مالکیت یا بدهی در یک شرکت یا نهاد ارزش دارند. این ابزارها می‌توانند به شکل سهام، اوراق مشارکت یا اختیار معامله باشند. هر کدام از این ابزارها نشان‌دهنده یک نوع ارزش مالی است که با توجه به شرایط بازار تغییر می‌کند.


۱- اوراق بدهی 

اوراق بدهی یا اوراق قرضه اسنادی هستند که شرکت یا نهاد انتشاردهنده آنها متعهد می‌شود در زمان‌های مقرر بهره و در پایان مدت اصل آنها را به دارندگان آنها پرداخت کند. دارندگان این اوراق حق دریافت سود و اصل را دارند، اما در مالکیت شرکت یا نهاد سهیم نیستند.
اوراق بدهی می‌توانند به شکل‌های مختلفی باشند، مانند اوراق خزانه دولتی، اوراق صکوک شرکتی، اوراق مشارکت دولتی و شرکتی، اوراق مرابحه، اوراق استصناع، اوراق منفعت، اوراق سلف موازی استاندارد، گواهی سپرده، سهام ممتاز و اوراق بهادار وثیقه‌ای. دلیل اینکه به این اوراق، اوراق بدهی گفته می‌شود، این است که این اوراق راهی برای تامین مالی جمعی شرکت‌ها یا نهادها هستند که نیاز به پول برای انجام فعالیت‌ها یا پروژه‌های خود دارند. به جای اینکه از بانک وام بگیرند، با انتشار این اوراق از سرمایه‌گذاران پول جمع می‌کنند. از نظر اقتصادی، بدهی هم یک نوع دارایی ارزشمند است، چون با ایجاد و بازپرداخت آن، دارایی بیشتری به دست می‌آورید.
اصلی‌ترین انتشاردهندگان اوراق بدهی دولت‌ها هستند و اوراق بدهی دولتی یکی از معتبرترین نوع اوراق بدهی در جهان است که همزمان ریسک اعتباری کشورها را هم نشان می‌دهد. به عبارت دیگر، هر چه اوراق بدهی دولتی یک کشور ارزشمندتر باشد، یعنی اقتصاد و دولت آن کشور در وضعیت بهتری قرار دارد.


۲- سهام

سهام پرکاربردترین نوع اوراق بهادار در بازار هستند. سهام، ارزش اسمی دارند و تعداد آنها برای هر شرکت، بر اساس میزان سرمایه آن شرکت مشخص می‌شود. ارزش اسمی هر سهم عادی در بورس اوراق بهادار برابر با ۱۰۰ تومان یا ۱۰۰۰ ریال است. تعداد سهام عادی هر شرکت نیز برابر با سرمایه آن تقسیم بر ارزش اسمی هر سهم است. سهام عادی یک نوع دارایی مالی است که نشان‌دهنده مالکیت صاحب آن در یک شرکت است. سهامداران علاوه بر دریافت سود سهام سالیانه، حق رای در مجامع شرکت و منافع ناشی از افزایش یا کاهش قیمت سهام را دارند. در مقابل، دارندگان اوراق بدهی فقط سود و ارزش اسمی را دریافت می‌کنند و در مالکیت شرکت سهیم نیستند.


۳- اوراق بهادار مشتقه

قراردادهای مشتقه نوعی از قراردادهای مالی هستند که ارزش آنها بر اساس کالای فیزیکی یا مالی تعیین می‌شود. کالای فیزیکی یا مالی می‌تواند سهام، کالا، نرخ بهره، صنعت ساخت‌و‌ساز یا هر نوع دارایی دیگر باشد.
اوراق مشتقه نوعی اوراق بهادار با قیمتی هستند که ارزش آنها بر اساس یک یا چند کالای فیزیکی یا مالی مشتق می‌شود. خود مشتقه قراردادی است بین دو یا چند طرف که بر اساس یک یا چند کالای فیزیکی یا مالی منعقد می‌شود. ارزش مشتقه با تغییرات کالای فیزیکی یا مالی مشخص می‌شود. معمول‌ترین کالاهای فیزیکی یا مالی عبارت‌اند از سهام، طلا، کالاها، ارز، شاخص‌های بازار و… اوراق مشتقه می‌توانند در بازار بورس یا خارج از بورس معامله شوند. اوراق مشتقه خارج از بورس بیشتر از مشتقه‌های بورسی هستند و قانون‌گذاری نشده‌اند. اما مشتقه‌های بورسی استاندارد هستند و قوانین مشخصی دارند..

4- سهام عادی

یک نوع دارایی مالی است که نشان‌دهنده حق مالکیت در یک شرکت است. سهام عادی ویژگی‌هایی مانند حق مالکیت، مسئولیت محدود سهامداران، حق رای و نظارت بر شرکت و حق اولویت در خرید سهام جدید را دارند.


5- سهام ممتاز

یک نوع اوراق بهادار است که دارنده آن حق یا ادعای مشخص و محدودی نسبت به درآمدها و دارایی‌های شرکت دارد. این نوع از سهام به دو دلیل ممتاز نامیده می‌شوند: سود این سهام قبل از سهام عادی پرداخت می‌شود. در زمان تعلیق یا فروش شرکت، اول صاحبان سهام ممتاز حقوق خود را گرفته و بعد باقیمانده دارایی‌ها به صاحبان سهام عادی تقسیم می‌شود.


6- قرارداد آتی

 (futures contract) یک نوع ابزار مشتقه است که در بازارهای مالی خرید و فروش می‌شود. در این قرارداد بر اساس توافق صلح، یک طرف (فروشنده) می‌پذیرد در تاریخ مشخص، مقدار معینی از کالای مورد نظر را با قیمتی که هم‌اکنون مشخص می‌کند به طرف دیگر (خریدار) تحویل بدهد.

7 - صکوک

صکوک از کلمه عربی صک گرفته شده است که به معنای چک، سند بدهی، سفته و قبض بدهی است و معمولاً به عنوان اوراق قرضه اسلامی شناخته می‌شود. این دو تعریف از صکوک از هم متمایز هستند، زیرا با توجه به این تفاوت، هدف از استفاده از صکوک به عنوان ابزاری جدید در بانکداری اسلامی، تقلید از اوراق قرضه مبتنی بر بهره در بانکداری سنتی نیست، بلکه ابداع ابزاری است که مطابق با قوانین شریعت اسلام باشد.

 

سوالات متداول

 

  • <<اوراق بهادار (Securities) چه چیزی هستند؟


هر ورقه یا مستندی که حقوق مالی قابل انتقال را برای مالک خود داشته باشد، اوراق بهادار نامیده می‌شود.
 

  • اوراق بهادار چه انواعی دارند؟


سهام عادی، سهام ممتاز، حق تقدم، سهام جایزه، اوراق مشارکت، مشتقات، اختیار معامله، قرارداد آتی و صکوک از انواع اوراق بهادار هستند.
 

  • اوراق بدهی چه معنایی دارند؟


اوراقی هستند که شرکت منتشر کننده آن‌ها متعهد می‌شود در زمان‌های مشخصی مبالغی را به دارنده آن‌ها پرداخت کند. همچنین باید در زمان مقرر(سررسید) مبلغ اصلی را نیز بازپرداخت کند.
 

  • <قراردادهای مشتقه چه چیزی هستند؟


قراردادهای مالی هستند که ارزش آن‌ها بستگی به ارزش کالای فیزیکی(دارایی پایه) یا مالی دارد. دارایی پایه می‌تواند سهام، کالا، نرخ‌های بهره، صنعت ساخت‌و‌ساز یا هر دارایی دیگری باشد.