مراحل کامل خرید خودرو در بورس کالا + جزئیات عرضه ها


 

 

 
 مراحل کامل خرید خودرو در بورس کالا
 

  مراحل خرید خودرو در بورس کالا

 
پس از فراهم شدن زیرساخت‌های مورد نیاز، خرید خودرو از بورس کالا در مرداد ماه ۱۴۰۱راه اندازی شده است. که به منظور تشکیل بازاری شفاف و رقابتی جهت فروش خودرو به قیمت منصفانه انجام شده است. ثبت سفارش برای خودروها در بورس کالا  رقابتی بوده و مشتریان با در نظر گرفتن قیمت پایه اعلام شده هر خودرو، می بایست یک روز قبل از عرضه، مبلغ مورد نظر خود را جهت شرکت در رقابت خرید، از طریق سامانه خرید آنلاین بورس کالای کارگزاری بانک رفاه کارگران به بورس کالا ارسال کنند.


مراحل اخذ کد بورس کالا و ثبت سفارش خودرو

 1. ثبت نام و احراز هویت سجام و دریافت کد بورسی
 2. ثبت نام و دریافت کد بورس کالا به وسیله سامانه ebgo کارگزاری بانک رفاه کارگران(راهنمای اخذ کد آنلاین در بورس کالا)
 3. افتتاح حساب وکالتی و معرفی حساب به کارگزاری بانک رفاه به وسیله سامانه ebgo
 • خودکار : مشتریانی که دارای حساب نزد بانک رفاه کارگران هستند، بصورت خودکار طی مراحل ثبت نام در  سامانه Ebgo تبدیل حساب وکالتی نیز انجام می شود.
 • غیر خودکار : برای تبدیل حساب وکالتی مابقی بانک ها، با استفاده از سامانه های افتتاح حساب وکالتی و یا مراجعه حضوری به بانک ، تبدیل حساب وکالتی صورت می گیرد.
 
 1. پیگیری اطلاعیه های عرضه خودرو در وبسایت بورس کالا(عرضه بازار فیزیکی --> صنعتی --> خودرو) به منظور انتخاب خودرو و آگاهی از جزئیات
 2. واریز پیش پرداخت طبق اطلاعیه عرضه خودرو در حساب وکالتی
 3. ثبت سفارش خرید و قیمت پیشنهادی درسامانه ebgo کارگزاری بانک رفاه در مهلت تعیین شده و شرکت در فرآیند حراج در روز عرضه توسط کارگزاری
 4. واریز مابقی قیمت معامله، مالیات و سایر هزینه ها به منظور تسویه حساب قرارداد از طریق کارگزاری و تعیین نمایندگی مورد نظر جهت تحویل خودرو در تاریخ مقرر.
توضیحات: متقاضیان با توجه به قیمت پایه اعلام شده از سوی شرکت خودروسازی قیمت پیشنهادی خود را اعلام و ثبت سفارش میکنند؛ ثبت سفارش به منزله برنده شدن در رقابت نیست و باید تا زمان اعلام نتایج منتظر بمانند.
 

 

ورود به سامانه بورس کالا  

آشنایی با حساب وکالتی بورس کالا

یکی از ملزومات فعالیت در بازار فیزیکی بورس کالا از طریق کارگزاری بانک رفاه و خرید خودرو از بورس، افتتاح حساب وکالتی در یکی از بانک‌هایی است که در فرآیند ثبت‌نام در سامانه ایبیگو کارگزاری بانک رفاه مشخص شده است.

اگر قادر به دریافت معرفی نامه حساب وکالتی از سامانه EBGO نشده اید، می توانید با مراجعه به صفحه ی معرفی نامه حساب وکالتی فرم مورد نظر را دریافت کنید.

صفحه معرفی نامه وکالتی  

حساب وکالتی، در اصل یک نوع حساب بانکی می باشد  که به منظور واریز وجوه پیش‌پرداخت مشتری نزد یکی از بانک‌های منتخب افتتاح می‌شود.در حساب وکالتی، به بورس وکالت داده می‌شود وجوه واریزی مشتری را مسدود کرده تا پس از انجام معامله به نام مشتری در بورس کالا، وجه مسدودی به حساب اتاق پایاپای بورس کالای ایران  انتقال داده شود، توجه داشته باشید که اگر معامله‌ای به نام مشتری انجام نشود، وجه مسدود شده در همان روز آزاد خواهد شد.

در فرایند ثبت‌نام کد بورس کالا، معرفی‌نامه‌ای از سوی کارگزاری بانک رفاه کارگران  به‌طور آنلاین در سامانه EBGO صادر می‌شود که مشتری باید به همراه این معرفی نامه و سایر مدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب، به یکی از شعب بانک مربوطه مراجعه کند و پس از افتتاح حساب، اطلاعات آن را به کارگزاری بانک رفاه کارگران اعلام کند. دقت داشته باشید که افراد دارای چک برگشتی امکان افتتاح حساب وکالتی را ندارند.
 

اعلام شماره حساب وکالتی به کارگزاری  بانک رفاه کارگران

پس از افتتاح حساب وکالتی، مجددا به سایت ebgo.refahbroker.ir مراجعه کنید. سپس گزینه «اعلام شماره حساب وکالتی و در اختیار» را انتخاب کنید. در ادامه به صورت گام به گام، فرآیند را تا آخرین مرحله طی کنید.

   

ویدیو آموزش ثبت سفارش و خرید خودرو در بورس کالا

 

 

شرایط عرضه خودروها


تاکنون خودروهای مختلفی و با شرایط متفاوتی در بورس کالا عرضه شده است، به همین دلیل شرایط کلی عرضه خودروها در بورس کالا به شرح زیر می باشد که رعایت آن‌ها ضروری می باشد:
 1. خریداران ملزم به واریز میزان مبلغ پایه و درصد وجه قیمت پایه اعلام شده برای هر خودرو در حساب وکالتی نزد بورس هستند، که از زمان ثبت و ارسال سفارش تا زمان اعلام نتایج این مبلغ در حساب مذکور مسدود خواهد شد.
 2. ثبت و ارسال سفارش از سوی متقاضی به منزله برنده شدن در رقابت نیست و متقاضیان باید تا زمان اعلام نتایج منتظر بمانند.
 3. خریداران خرید خودرو باید با توجه به قیمت پایه اعلام شده از سوی شرکت خودروسازی و هزینه‌های جانبی هر خودرو (مالیات و عوارض شماره‌گذاری خودرو، ۹ درصد مالیات ارزش افزوده بر مبنای قیمت نهایی فروش، هوشمندسازی کارت خودرو، خدمات حمل و نقل پستی، تولید پلاک، شماره‌گذاری و بیمه شخص ثالث) قیمت پیشنهادی خود را اعلام کنند.
 4. خریداران منتخب در رقابت خرید خودرو، در صورتی قصد انصراف از خرید و تکمیل وجه داشته باشند، باید میزان «۵ درصد» ارزش کل معامله را به عنوان هزینه انفساخ و همچنین  «۰.۵ درصد» هزینه کارمزد دو سر معامله (در مجموع پنج و نیم درصد ارزش کل معامله) را پرداخت کند.
 5. منتخبان در رقابت ۳ روز کاری زمان دارند تا الباقی مبلغ (باقی مانده) را به حساب وکالتی خود واریز کنند. در صورت عدم تکمیل وجه بعد از روز سوم، به ازای هر روز تاخیر (از روز چهارم) به میزان «۰.۲۵» درصد ارزش کل معامله برای آن‌ها به عنوان جریمه محاسبه می گردد.

 

 

 

 

عرضه های جدید خودرو و گزارش معاملات قبلی
 

 قیمت نهایی پژو 207 در بورس کالا(دستی، اتوماتیک و سقف شیشه ای)


سابقه معاملاتی 207 در بورس کالا


 


قیمت نهایی خودرو تارا در بورس کالا(دستی و اتوماتیک)


سابقه عرضه خودرو تارا در بورس کالا
 


قیمت نهایی خودرو لاماری در بورس کالا


سابقع عرضه لاماری در بورس کالا
 

قیمت نهایی خودرو های دیگنیتی و فیدلیتی در بورس کالا


اطلاعیه عرضه دیگنیتی و فیدلیتی در بورس

ورود به سامانه بورس کالا
 

 


 
 

سوالات پرتکرار

 
 • چه افرادی می توانند در بورس کالا خودرو خریداری کنند ؟
در آخرین دستورالعمل برای خرید خودرو، شرط عدم خرید خودرو از شرکت های خودروسالزی تا قبل از سال ۹۸ الزامی شده است.
 • آیا امکان خرید خودرو با کد بورسی خرید سهام وجود دارد؟
خیر. برای خرید خودرو از بورس کالا باید علاوه بر احراز هویت سجام، کد بورسی بازار فیزیکی بورس کالا را نیز دریافت کنید.
 • حساب وکالتی چیست؟
حساب وکالتی، نوعی حساب بانکی است که برای واریز وجوه پیش‌پرداخت مشتری نزد یکی از بانک‌های منتخب افتتاح می‌شود. در حساب وکالتی، به بورس وکالت داده می‌شود مبلغی معادل با درصد پیش پرداخت اعلامی برای خرید خودرو را در زمان ثبت سفارش خرید توسط مشتری مسدود نماید. مبلغ مذکور در حساب مشتری باقی مانده و به حساب بورس کالا یا شرکت خودروسازی واریز نمی‌شود. در صورت انجام معامله وجه مسدود شده به حساب اتاق پایاپای بورس کالای ایران منتقل خواهد شد و در صورت عدم انجام معامله وجه مربوطه آزاد خواهد شد.
در فرآیند ثبت‌نام کد بورس کالا، معرفی‌نامه‌ای از سوی کارگزاری صادر می‌شود که متقاضی می‌بایست با همرا داشتن معرفی‌نامه مذکور به‌ یکی از بانک‌های عامل جهت افتتاح حساب وکالتی مراجعه و پس از افتتاح حساب، اطلاعات آن را به کارگزاری اعلام کنند.
 • آیا خودروهای عرضه شده با همان قیمت پایه اعلامی در اطلاعیه عرضه خودرو قابل خریداری است؟

 قیمت کشف شده هر خودرو در تالار معاملات براساس میزان عرضه و تقاضای موجود تعیین می‌گردد. درصورتی‌که میزان تقاضای خریداران، بیش از تعداد خودروی عرضه شده باشد، متناسب با میزان رقابت خریداران، قیمت پایه افزایش یافته و درصورتی‌که میزان تقاضای خریداران، برابر و یا کمتر از تعداد خودروی عرضه شده باشد، قیمت معامله برابر با قیمت پایه اعلامی خواهد بود.

 • آیا امکان اطلاع از روند معاملات خودرو در زمان انجام آن وجود دارد ؟
تابلوی معاملات بازار خودرو (همانند سایر معاملات انجام شده در بازار فیزیکی شرکت بورس کالای ایران) از طریق مراجعه به سایت بورس کالا و قسمت نمایه بازار فیزیکی در دسترس عموم بوده که به منظور اطلاع از روند معاملات به صورت برخط و لحظه‌ای قابل استفاده می‌باشد.
 • نام کاربری و رمز عبور ورود به سامانه‌ی بورس کالای کارگزاری بانک رفاه را چطور دریافت کنم؟
نام کاربری و رمز عبور بعد از اتمام فرآیند ثبت نام در سامانه بورس کالای کارگزاری رفاه و تایید آن، به شماره همراه شما پیامک می‌شود.
 • مبلغ پیش پرداخت چه زمانی باید به حساب وکالتی واریز شود؟
مبلغ پیش پرداخت سفارش قبل از ثبت سفارش باید در حساب وکالتی موجود باشد.
 •  پس از خرید برای تحویل از نمایندگی چه مدارکی مورد نیاز است؟
 1. اصل و تصویر کارت ملی و شناسنامه خریدار
 2. مدارک احراز محل سکونت که باید مطابق با بخشنامه راهور ناجا باشد.
 3. ارائه شماره شبا با تاییدیه بانک مربوطه
 • اگر خرید انجام نشود، مبلغ بلوکه شده در حساب عملیاتی چگونه آزاد خواهد شد؟
در صورتی‌که در پایان روز عرضه خرید خودرو انجام نشود، مبلغ آن پس  از  پایان روز معاملاتی از حالت بلوکه خارج می‌شود.
 • موعد تحویل خودرو چه زمانی است؟
موعد تحویل خودرو در اطلاعیه عرضه آن ذکر می‌شود.
 • مابقی وجه تسویه و سایر هزینه ها چه زمانی باید پرداخت شود؟
مدت زمان تسویه 3 روزکاری از زمان پس از معامله محاسبه می شود.
 • درصورت عدم تسویه در مهلت قانونی چند روز فرصت تسویه وجود دارد؟
3 روز مهلت تسویه با جریمه لحاظ می گردد و درصورت عدم تسویه بعد از شش روز قرارداد فسخ و جریمه از پیش پرداخت اولیه  کسر می شود.