اخبار روز 1401/04/21

اخبار روز 1401/04/21

طرح مجلس برای تشکیل کارگروه عرضه محصولات بورس‌های کالایی؛ بدون نماینده بازار سرمایه

بورس پرس، این طرح دارای کار گروهی ۹ نفره است که نقش وزارت صمت در آن پررنگ است و تشکیل کارگروهی با این ساختار با وجود شورای عالی بورس به صورت موازی عجیب به نظر می‌رسد و عجیب تر آن است که هر چند در طرح اولیه بورس‌های کالایی نماینده داشتند، در طرح پیشنهادی جدید بورس‌های کالایی و حتی سازمان بورس و اوراق بهادار هیچ نماینده‌ای ندارند و تصمیم‌گیری در مورد عرضه کالاها در بورس‌های کالایی در کارگروهی انجام می‌شود که مجری طرح (بورس‌های کالایی) در آن نماینده ای ندارند.

فرجی‌نیا سرپرست مرکز مبارزه با پولشویی سازمان بورس و اوراق بهادار شد.

پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا):حسن فرج‌زاده معاون اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار در حکمی ابوالقاسم فرجی‌نیا را به سمت سرپرست مرکز مبارزه با پولشویی این سازمان منصوب کرد.

پاسخ وزارت اقتصاد به انتقادات از کاهش مالیات علی الحساب واردات مواد اولیه.

بورس پرس، وزارت اقتصاد اعلام کرد: اخیرا ابهاماتی با انگیزه سیاسی و ... نسبت به ابلاغیه دو سال گذشته مبنی کاهش نرخ مالیات علی‌الحساب واردات مواد اولیه و واسطه‌ای تولیدکنندگان از 4 به 2 درصد در فضای مجازی مطرح شد که صحت ندارد.

بدهی‌ ۱.۶۴۰ میلیارد دلاری عراق به ایران کاملا" تسویه شد.

بورس پرس، به نقل از الفرات، عادل کریم با اعلام امیدواری به افزایش عرضه برق ایران به عراق به 23 هزار مگاوات ، گفت: بدهی های گازی عراق به ایران از دولت قبلی بالغ بر یک میلیارد و 640 میلیون دلار بود که در زمان کوتاهی به طور کامل پرداخت شد.

دولت از طریق بازار سرمایه قادر به فروش اوراق و تامین مالی ۶۲ درصدی شد.

بورس پرس، حسب تصمیمات برای تأمین مالی بهینه، هفتمین هفته عرضه اوراق بدهی برگزار شد که پس از اخذ سفارش‌های خرید اوراق از متقاضیان در سامانه‌های بازار بین‌بانکی کارگزاری بانک مرکزی و مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران در مجموع مبلغ ۳.۲ هزار میلیارد تومان اوراق بصورت نقدی به فروش رسید. با احتساب این مبلغ تاکنون در مجموع ۱۹.۲ هزار میلیارد تومان از طریق انتشار اوراق نقدی، ۳۸ درصد از طریق بازار پول و ۶۲ درصد از طریق بازار سرمایه تامین مالی شد.

 مصوبات مجمع تشخیص برای تورم، نقدینگی و تامین مالی بانک‌ها، دولت و بورس.

بورس پرس، مجمع تشخیص مصلحت نظام در جلسه‌ فوق‌العاده به ریاست آملی لاریجانی و حضور روسای سه قوه ، سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه را بررسی کرد.اعضای مجمع با بررسی پیشنهاد کمیسیون مشترک تدوین سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه برای ایجاد ثبات در سطح عمومی قیمت‌ها و نرخ ارز و کاهش سالانه و ۷ درصدی نرخ تورم و تک رقمی کردن آن تا پایان برنامه به جمع‌بندی رسیدند.همچنین مقرر شد کنترل و مدیریت نقدینگی و ایجاد تناسب در نرخ رشد نقدینگی و رشد ناخالص داخلی به گونه‌ای شود تا در هر سال حداقل ۲۰ درصد از نرخ رشد نقدینگی کاهش یابد.

اروپا در لبه بحران گازی

دنیای اقتصاد: جریان صادراتی گاز روسیه به اروپا از طریق خط لوله نورد استریم۱، از روز گذشته به‌دلیل عملیات تعمیر و نگهداری به مدت ۱۰ روز متوقف شده است. دولت‌های اروپایی و در رأس آنها آلمان، نگران استفاده سیاسی روسیه از این قطعی، طولانی‌تر شدن آن و تشدید بحران گاز هستند؛ هرچند مسکو تمام این اتهامات را رد کرده است. خاویر بلاس، تحلیلگر بلومبرگ نیز می‌گوید که بحران گاز اروپا هنوز واقعا آغاز نشده است و قاره سبز در زمستان و سال آینده باید منتظر بدترین مرحله این بحران باشد.

وقت «اورهال» موتور رشد

دنیای اقتصاد: آمارها تایید می‌کند که زمان «تعمیر اساسی» موتور رشد اقتصادی فرا رسیده است. مطابق گزارش مرکز آمار ایران، رشد تشکیل سرمایه ثابت در زمستان۱۴۰۰ پس از ۶ فصل، دوباره منفی شد. حال سیاستگذار در یک بزنگاه اقتصادی قرار دارد یا اینکه ماشین اقتصادی را با همین موتور معیوب کنونی هدایت خواهد کرد که نتیجه آن حرکت با سرعت پایین و ایست‌های ناگهانی خواهد بود یا اینکه موتور رشد اقتصادی را تعمیر اساسی می‌کند تا شرایط را برای شتاب‌گیری ماشین اقتصاد فراهم سازد. اگر قرار بر تعمیر اساسی(اورهال) باشد، کارشناسان سه دستورالعمل را پیشنهاد می‌دهند: نخست باید ثبات اقتصاد کلان در یک بازه بلندمدت فراهم شود و عدم قطعیت از آینده اقتصاد به حداقل برسد. موضوع دوم، بهبود فضای کسب‌وکار است؛ به‌گونه‌ای‌که سرمایه‌گذاری در تولید مزیت بیشتری نسبت به سرمایه‌گذاری در بازارهای غیرمولد داشته باشد. در نهایت اینکه شرایط برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی در تولید کشور مهیا شود؛ زیرا جهش ماشین اقتصادی نیاز به تزریق سرمایه جدید دارد.

خط و نشان جدید آمریکا برای ایران

فارس : مشاور امنیت ملی کاخ سفید ادعا کرد ایران باید بین بازگشت به پایبندی به توافق هسته‌ای یا مواجهه با فشار فزاینده آمریکا و انزوای بین‌المللی، یکی را انتخاب کند.

صعود کم‌رمق حراج اوراق

دنیای‌اقتصاد : به گزارش بانک مرکزی، هفتمین مرحله از حراج اوراق مالی دولت در تاریخ پانزدهم تیرماه برگزار شد. براساس این گزارش در حراج هفتم، اوراقی مجموعا با ارزش ۳هزار و ۲۵۰میلیارد تومان فروخته شد که نسبت به حراج قبل، ۳۸۰میلیارد تومان اوراق بیشتری به فروش رسید. این افزایش اما با توجه به کسری بودجه دولت همچنان قابل توجه نیست و به نظر می‌‌رسد دولت برای تامین کسری بودجه راهکارهای دیگری را مدنظر قرار داده است. وزارت امور اقتصادی و دارایی به نیابت از دولت یا خزانه‌‌داری دولت، حراج را انجام می‌‌دهد. بانک مرکزی در فرآیند برگزاری حراج نقش کمک‌‌کننده را داشته و به هیچ عنوان درخصوص اینکه دولت چه مقدار اوراق منتشر کند، با چه نرخی بفروشد یا درچه زمانی و با چه حجمی اوراق را بفروشد، دخالتی ندارد. نقش بانک مرکزی در فرآیند فروش اوراق صرفا نقش کارگزاری است.

اولین سفر امیرعبداللهیان به ایتالیا

فارس : حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران به منظور دیدار و گفت‌‌وگو با مقامات ایتالیا و واتیکان، تهران را به مقصد رم ترک کرد و پیش از عزیمت گفت که در این سفر مناسبات دوجانبه پیگیری خواهد شد.

مخابره پیام از امان به تهران

دنياي‌اقتصاد : در ادامه موضع‌گیری‌های مثبت مقامات پادشاهی اردن هاشمی درباره روابط با جمهوری اسلامی ایران در نظام منطقه‌ای خاورمیانه که در طول سال‌های اخیر بی‌سابقه بوده است، نخست وزیر این دولت عربی با تاکید بر اهمیت برقراری روابط با تهران، گفت امان هرگز با ایران به عنوان منبع تهدید برخورد نکرده است. پیش‌تر نیز وزیر خارجه اردن ضمن تاکید بر روابط خوب با ایران تاکید کرده بود که برای رسیدن به پیشرفت در روابط نیازمند گفت‌وگوهایی هستیم که تمام دلایل تنش را از بین ببرد.

بازگشت ترس به تالار شیشه‌ای

دنیای‌اقتصاد: ریزش قیمت سهام در تالار شیشه‌ای روز دوشنبه ‌شدت گرفت و همزمان حقیقی‌ها نیز راه خروج را با سرعت بیشتری در پیش گرفتند. تداوم ابهامات سیاسی و اقتصادی و چشم‌انداز نگران‌کننده بازار کامودیتی‌ها سبب شده است ضعف تقاضا بیش از گذشته در بازار سهام خودنمایی کند.

نظر خود را ارسال کنید