سود بین بانکی به ۲۰درصد برگشت | چشم انداز 13 و 15 مرداد

سود بین بانکی به ۲۰درصد برگشت | چشم انداز 13 و 15 مرداد


 

سود بین بانکی به ۲۰درصد برگشت

دنیای اقتصاد: پس از مخالفت بورسی‌‌ها با روند افزایشی سود بین بانکی و رسیدن آن به نرخ ۲۱درصد، سیاستگذار تصمیم به کاهش این نرخ گرفت و در حال حاضر نرخ سود در بازار بین بانکی با تداوم روند کاهشی به ۶۴/ ۲۰درصد رسیده است.

تصمیم گیری نهایی برای ارائه کالابرگ تا اوایل شهریور انجام می‌شود

بورس پرس: وزیر اقتصاد گفت: برای ارائه کالابرگ به جهت پرداخت یارانه‌ها منتظر گزارش نهایی تامین زیرساخت‌ها بوده و تا اوایل شهریور تصمیم‌گیری نهایی انجام می‌شود.
احسان خاندوزی از ارائه کالابرگ از سوی دولت در شهریور ماه برای ادامه روند پرداخت یارانه‌ها به این شیوه به ایلنا خبر داد و گفت: ارائه کالابرگ منوط به این است گزارش استقرار زیرساخت‌های فنی خدمت رئیس‌جمهور ارائه شود.

حجم معاملات غیر‌رسمی بازار ارز کاهش یافت؛

دنیای اقتصاد: پس از بازگشت طرفین مذاکره‌‌کننده برجام بر سر میز مذاکرات در وین، حساسیت به معاملات ارزی غیر‌رسمی بازار ارز بازگشت. به عقیده تحلیلگران سیاسی- اقتصادی سفر ناگهانی مقامات گروه 4+1 به وین توانست انتظارات مثبت قابل توجهی را نسبت به آینده مناسبات سیاست خارجی کشور در فضای بازار ایجاد کند.

بعضی موانع باقی مانده در مذاکرات احیای برجام برطرف شد/ اخذ تضمین قابل توجه

اقتصاد آنلاین: خبرگزاری فرانسه به نقل از دیپلمات ارشد اروپایی از برطرف شدن بعضی موانع باقی مانده در مذاکرات خبر داد و گفت: تضمین‌ های قابل توجه در رابطه با درخواست ایران مبنی بر عدم خروج مجدد آمریکا از توافق هسته‌ای بدست آمد. ایران از محتوای پیش‌نویس تهیه شده راضی است.
همزمان آمریکا معتقد است مذاکرات هسته‌ای برای احیای برجام تا حد زیادی کامل شده و فرصت برای رسیدن به یک توافق بسیار کوتاه است.

موضع رئیسی برای توافق نهایی در مذاکرات حل و فصل ادعاهای پادمانی است

بورس پرس: معاون امور سیاسی رئیس جمهور با انتشار پیامی در توییتر اعلام کرد: در تمامی گفت و گوهای تلفنی رئیسی با روسای جمهور فرانسه، روسیه و چین، موضع قاطع این بود فقط زمانی که ادعاهای پادمانی حل و فصل و بسته شود، توافق نهایی قابل دست یافتن است.

سرنوشت برجام در ۴۸ ساعت آینده روشن می‌شود؟

دنیای اقتصاد: میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در وین: وضعیت برای من کاملا روشن نیست، اما ظاهرا همه طرف‌ها در مورد متن نهایی در حال رسیدن به اجماع هستند همچنین بلومبرگ به نقل از دیپلمات‌‌‌های اتحادیه اروپا، روایت دیگری از مذاکرات را مطرح می‌کند: فاصله بین ایران و آمریکا از زمان آخرین دور مذاکرات هسته‌‌‌ای در وین بیشتر شده و اگر قرار باشد توافقی به‌‌‌دست بیاید، یا ظرف ۷۲ ساعت آینده حاصل می‌شود، یا دیگر توافق امکان‌‌‌پذیر نخواهد بود.
پولیتیکو مدعی شد: مشکل خروج سپاه از لیست سازمان‌های تروریستی حل و توافق شده که به صورت مستقیم میان آمریکا و ایران در آینده، مورد بحث قرار گیرد.

رکورد ۵ماهه مرگ‌های کرونایی شکسته شد؛ ورود ایران به پیک هفتم؛

اقتصاد آنلاین: روند ابتلا به کرونا از ۱۲تیرماه به تدریج سیر صعودی پیدا کرد، به تبع رشد صعودی مبتلایان به کرونا، روند مرگ‌های کرونایی نیز از ۱۲تیر‌ شدت بیشتری یافته تا جایی که روز گذشته مرگ ۷۵ نفر بر اثر ابتلای به کرونا در کارنامه موج هفتم کرونا در کشور ثبت شد. این رقم بیشترین تعداد مرگ روزانه از ۲۷اسفند سال گذشته تاکنون است.

برنده بزرگ جنگ اوکراین

دنیای اقتصاد: بر اساس داده های تریدینگ اکانویکس، رشد اقتصادی عربستان در سه ماهه دوم سال 2022 برابر با 11.8 درصد بوده که بیشترین سطح در ده سال گذشته بوده است. بررسی آمارهای اقتصادی این کشور نشان می دهد یکی از مهم ترین عوامل رشد اقتصادی عربستان به رشد بخش نفت تعلق دارد.

«نه» اوپک‌پلاس به خواسته بایدن

اقتصاد آنلاین:کشورهای نفتی به کمترین افزایش تولید رای دادند؛ اعضای اوپک‌پلاس روز گذشته تصمیم گرفتند تا افزایش تولیدی معادل ۱۰۰ هزار بشکه‌ در روز برای ماه سپتامبر داشته باشند و سیگنال صعودی به بازار طلای سیاه مخابره کردند. تصمیمی که نشانگر دست رد اوپک و متحدانش به رهبری عربستان سعودی و روسیه به سینه دولت بایدن در زمینه افزایش گسترده عرضه نفت در بازار بود.

پیام موشکی چین

دنیای اقتصاد: یک روز پس از سفر نانسی پلوسی به تایوان، چین مانورهای نظامی‌اش را در نزدیکی این جزیره آغاز کرد و پنج موشک به آب‌های ژاپن و منطقه اقتصادی و انحصاری این کشور شلیک کرد. ارتش چین این تمرینات نظامی را مقدمه‌ای برای تنبیه جزیره، آمریکا و متحدانش خواند. در مقابل، رهبران ژاپن از چین خواستند مانورهای نظامی خود را در اطراف تایوان هر چه سریع‌تر متوقف کند.

نظر خود را ارسال کنید