اخبار روز 1401/04/18

اخبار روز 1401/04/18


 

رنج کمبود نقدینگی در بازار سهام

دنیای‌اقتصاد : معاملات بازار سهام کشور در دومین هفته معاملاتی تیر‌ماه با عقب‌نشینی ۷/ ۰‌درصدی شاخص‌کل به پایان رسید. همزمان با این نزول، ارزش معاملات بار دیگر کاهش یافت تا امیدها به بازگشت بازار به روند صعودی در کوتاه‌مدت رنگ ببازد. مساله نبود پول در بازار و افت قابل‌ملاحظه حجم و ارزش معاملات سبب‌شده است تا بورس رمقی نداشته باشد و برای بازگشت به روند صعودی نیز با موانعی جدی مواجه باشد. آنچه مشخص است احتیاط بر سر معاملات سهام به‌خصوص در مورد سهام بزرگ‌تر سایه افکنده است. احتیاطی که بخشی از آن ناشی از روند اقتصاد جهانی زیر فشار جنگ اوکراین و روسیه و بخش دیگر آن ناشی از عدم‌امیدواری به ورود نقدینگی از سوی حقیقی‌ها به بازار است. این دو مورد در کنار هم مانع ورود سرمایه‌های جدید اعم از حقیقی و حقوقی به بازار شده است.

امکان فرار مالیاتی با کارت به کارت وجه وجود ندارد

ایلنا : مدیرکل دفتر طراحی و تحلیل فرایندهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی اظهار داشت: اساسا ملاک سازمان امور مالیاتی برای درآمد اصناف، فقط گردش مالی در دستگاه‌های کارت‌خوان و پوز نیست و تمام حساب‌های بانکی اصناف رصد می‌شوند.

بن بست خودرو

دنیای اقتصاد : سکوت زنجیره خودروسازی کشور در مقابل فرمان وزیر صمت مبنی‌بر تولید یک‌میلیون و ۵۰۰‌هزار دستگاه خودرو در ۱۴۰۱ آن هم با قیمت مصوب سال گذشته از مخالفت‌ها و نارضایتی تولید‌کنندگان حکایت داشت و اینکه زنجیره خودروسازی در این مدت سعی کرد با ارسال سیگنال‌هایی به سیاستگذار خودرو، عدم تحقق این فرامین را با توجه به شرایط کنونی هشدار دهد. با این حال اما سیاستگذار با تاکید بر تئوری کاهش قیمت تولید، رشد قیمت در سال جاری را نفی و از آن سو خودروساز را مقید به تولید دوبرابری نسبت به سال گذشته کرد. مسوولان صنعتی بر این امر واقفند که به دلیل ساختار معیوب خودروسازی کشور به دلیل سهامداری دولت، چرخ تولید تنها با رشد قیمت و تداوم انحصار می‌چرخد و اگر این دو مقوله از دو بنگاه بزرگ خودروساز گرفته شود، به‌تدریج چرخ خودروسازی نیز از حرکت بازخواهد ایستاد. حالا نیز زنجیره خودروساز کشور راهی شورای عالی امنیت ملی شده تا بلکه گره قیمت‌گذاری خودرو را نه در شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه بلکه در شورایی دیگر باز کند.

سهم کارمزد از درآمد بانک‌ها

دنیای‌اقتصاد : بررسی‌های «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد که میانگین درآمد بانک‌های بورسی از کارمزد حدود ۱۲ درصد است. این در حالی است که میانگین این رقم در بانک‌های اروپایی حدود ۳۲ درصد بوده است. این موضوع نشان می‌دهد که نسبت به نرم جهانی، میزان درآمد بانک‌های داخلی کمتر بوده و بانک‌ها باید از محل‌های دیگر، درآمدهای خود را تامین کنند.

ماموریت برجامی آل‌ثانی در تهران

دنیای‌اقتصاد : یک هفته پس از مذاکرات احیای برجام در دوحه، وزیرخارجه قطر با هدف دیدار و گفت‌‌‌‌‌‌‌‌‌وگو با مقامات ایرانی به تهران
سفر کرد. به‌نظر می‌رسد با توجه به ارزیابی منفی آمریکایی‌ها از روند گفت‌وگوهای برجامی، قطر درصدد است آخرین تلاش‌ها برای احیای برنامه جامع اقدام مشترک را شدت بخشد.

مذاکره ایران و مصر در مسقط

دنیای‌اقتصاد : روزنامه العربی‌الجدید خبر داد که پیشرفت‌های جدیدی در روابط ایران و مصر به وجود آمده است. منابع دیپلماتیک مصر می‌گویند: در سفر اخیر عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهور مصر به عمان در اوایل هفته گذشته دیداری میان مسوولان بلندپایه ایرانی و مصری انجام شد و با هماهنگی‌های کشور عمان یک شخصیت عالی‌رتبه مصری که همراه السیسی بود، در این دیدار حضور یافت.

ایران و بلژیک در آستانه تبادل زندانیان

فارس : رسانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها گزارش کردند که لایحه تبادل زندانی میان ایران و بلژیک در کمیسیون روابط خارجی پارلمان بلژیک به تصویب رسید.

دستور رئیس جمهور برای اجرای قانون عفاف و حجاب

دنياي اقتصاد :  رئیس‌جمهوری عصر سه‌شنبه در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی با توجه به دستور کار این شورا درباره موضوع حجاب و عفاف دبیرخانه شورا را موظف کرد با همکاری همه دستگاه‌ها و نهادهای فرهنگی و اجرایی نسبت به اجرای قانون مصوب مجلس شورای اسلامی و قانون سال ۱۳۸۴ شورای عالی انقلاب فرهنگی اهتمام لازم را داشته باشند.

کاهش ۱۹ درصدی ذخایر سدهای تهران

دنیای‌اقتصاد : مدیر بهره‌‌‌برداری از تاسیسات آبی شرکت آب‌منطقه‌‌‌ای تهران گفت: حجم ذخیره آب سدهای تامین‌‌‌کننده آب شرب استان ۶۲۲میلیون مترمکعب است که در مقایسه با سال گذشته، ۱۳۳میلیون مترمکعب کاهش نشان می‌دهد.

جانسون مات شد

دنیای‌اقتصاد : جانسون روز پنج‌شنبه در مقابل مقر خود در داونینگ استریت، اعلام کرد که از رهبری حزب محافظه‌کار دست می‌‌کشد. وی بعد از کناره‌‌گیری اطمینان داد که تا زمان انتخاب رهبر جدید، به عنوان «سرپرست» ریاست دولت را در دست خواهد داشت.

ژاپن در شوک ترور

دنیای‌اقتصاد : آبه شینزو، نخست‌‌‌وزیر سابق ژاپن، صبح روز جمعه هنگام سخنرانی در غرب ژاپن مورد اصابت گلوله قرار گرفت و در نهایت درگذشت.

نظر خود را ارسال کنید