تغییر کارگزار ناظر

کارگزار ناظر کیست و چه نقشی بر عهده دارد؟

در سامانه معاملات ، دارایی سهامداران در هر یک از نمادهای معاملاتی زیر نظر یک کارگزار قرار خواهد گرفت، که به آن کارگزار ناظر گفته می شود و از آن پس سهامداران دارایی سهام خود را در هر نماد معاملاتی صرفاً از طریق کارگزار ناظر خود در آن نماد معاملاتی می توانند به فروش برسانند. هرچند سهامداران هنوز می توانند با مراجعه به هریک از کارگزاران نسبت به خرید سهام اقدام نمایند. ممکن است دارایی سهامدار در یک نماد معاملاتی زیر نظر یک کارگزار ناظر و در نماد معاملاتی دیگر زیر نظر کارگزار ناظر دیگری باشد. در زمان راه اندازی سامانه معاملاتی جدید کارگزار ناظر بر اساس سوابق فعالیت سهامدار با کارگزاران مختلف در بورس اوراق بهادار تعیین می گردد.

نکته :سهامدارانی که مشخصات آنان در سامانه پس از معاملات کامل نمی باشد و قادر به انجام هیچگونه معامله ای از جمله خرید و فروش نمی باشند برای رفع نواقص و اصلاح کد سهامداری به طریق زیر اقدام کنند:

  1. شرکت ناشر اوراق بهادار
  2. شرکت‌های کارگزار بورس اوراق بهادار
  3. تالار منطقه‌ای
  4. دفاتر پیشخوان دولت منتخب در سراسر کشور
  5. واحد اصلاح مشخصات حضوری تالار سعدی واقع در خیابان سعدی بعد از چهار راه مخبرالدوله جنب بانک ملی ساختمان تقی نیا ، خدمات امور سهامداری سمات

سهامداران برای آگاهی از کارگزار ناظر خود در هرنماد معاملاتی، از زمان راه اندازی سامانه معاملاتی جدید می توانند به یکی از روشهای زیر اقدام نماید:

  1. سامانه  ips
  2. رویت برگه سهم

رویت گواهینامه نقل و انتقال و سپرده سهام سهامداران محترم جهت آگاهی از کارگزار ناظر خود در هر نماد معاملاتی که درآن سهام دارند می توانند با تطبیق دادن کد کارگزار خریدار یا فروشنده قید شده در آخرین گواهینامه نقل و انتقال و سپرده سهام صادره پیش از تاریخ 16/09/1387 با جدول شناسایی کدهای کارگزاری در وب سایت اینترنتی www.csdiran.com از کارگزار ناظر خود در آن نماد معاملاتی مطلع شوند.

قابل توجه اینکه که اگر کد کارگزار خریدار یا فروشنده درج شده در آخرین گواهینامه نقل و انتقال و سپرده سهام صادره پیش از تاریخ 1387/09/16برابر 999 ،888 ، 777، 666، 11 باشد ،سهامداران تنها از طریق ارائه شده در روش قبل (استفاده از سرویس الکترونیکی وب سایت شرکت سپرده گذارى مرکزى اوراق بهادار و تسویه وجوه (سهامى عام) مى توانند از کارگزار ناظر خود مطلع شوند.

روشهای تغییر کارگزار ناظر

نکته مهم : درصورتی که سهامدار مبادرت به فروش کل دارایی سهام قابل معامله خود در یک نماد معاملاتی نماید و دارایی سهام قابل معامله وی در آن نماد معاملاتی باید برای حداقل یک روز صفر باشد، در این صورت کارگزار خریدار در اولین معامله بعدی، کارگزار ناظر وی در آن نماد معاملاتی خواهد بود.

سهامداران می توانند جهت تغییر کارگزار ناظر خود به یکی روشهای زیر اقدام نمایند:

 مراجعه به دفاتر تمامی شرکت هاى کارگزارى و تکمیل فرم مربوطه جهت تعیین یا تغییرکارگزار ناظر.

نکته: بدیهى است تعیین و تغییر کارگزار ناظر در چهار مبدا فوق منوط به دارا بودن کد صحیح و فعال خواهد بود.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.